Çocuklarla Nitelikli Vakit Geçirmek İçin Öneriler

Yaşın hiçbir önemi yok! Çocuklar her zaman anne ve babalarıyla kaliteli zaman geçirmek ister. Zaman, anne ve babanın yanındayken öyle hızlı geçer ki kucakta başlayan bu süreç, evlilik durağına geldiğinde bile çocuk ailesine her zaman ihtiyaç duyar. Bu sebeple çocuğunuzla geçirdiğiniz kısıtlı zamanları kaliteli hale getirmek için çaba sarf etmelisiniz.

 

Günümüz dünyasında artık çocukların anne ve baba konusunda o kadar özgür oldukları da söylenemez. Çünkü anne ve baba genelde çalışıyor ve bu da çocuğun yaşının küçük olması halinde birtakım sorunları beraberinde getiriyor. Gün boyunca kreşte kalan bir çocuk için anne ve babaya doyumun da mümkün olmayacağını söyleyebiliriz.

Çocuğunuz, kreşe gidiyor ya da zamanının büyük bir bölümü okulda geçiyor. Siz işte, o okulda gün geçerken birlikte olduğunuz zamanları nasıl değerlendirmelisiniz ki onu mutlu edebilesiniz ve çocuğun psikolojisinde bir anne-baba boşluğu yaratmayasınız? Meraklandığınızı biliyorum! O yüzden de sözü daha fazla uzatmadan çocuklarıyla sınırlı vakit geçiren anne ve babalara önerilerimizi sunalım.

 

Onu Dinleyin

Gün boyunca o sizi, sizde onu görmediniz ve onun size o kadar çok anlatacak şeyi var ki hepsini sizin için biriktirdi ve çalakalem bir çırpıda size anlatmak istiyor. Siz, siz olun çocuğunuzu dinler gibi yapmayın, onu mutlaka dinleyin. Hatta çocuğunuzu her gün dinlemek için ona zaman ayırın. Bu ona yetecektir. Eğer o anda zamanınız yoksa ona şunu söyleyebilirsiniz: “Seni dinlemek için sabırsızlanıyorum, şu işimi bitirince hemen yanındayım.”

Unutmayın! Söz verdiniz, onu dinleyeceksiniz.

Akşam Yemekleri Birlikte Yenmeli

Geniş ya da çekirdek, nasıl olursa olsun tüm ailenin bir arada olduğu tek yer, akşam yemekleridir. Çocuk mutlaka anne ve babasını bir arada ve aynı sofra düzeninde görmeli. Neden mi? Çünkü bu çocuğa güven verir. Hatta eşinizle de günün kritiğini yapabilmeniz için ideal bir ortam olacaktır.

Ona Sorumluluklar Verin, Basit Olsun Ama Onun Olsun

Gün boyu çalışıyorsunuz. Amacınız tabi ki para kazanmak, konforlu bir yaşam sürmek ve çocuğunuza iyi bir gelecek sağlamak. Ama şunu unutmayın ki evde sizi bekleyen sorumluluklarınız da var ve bunların başında da çocuğunuz geliyor. Neden bazı ev işlerini onunla birlikte yapmayasınız? Ona hafif görevler vermek, onun sorumluluk sahibi olmasını da sağlayacaktır. Mesela mutfak işlerinde yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.  

Hep Soran Taraf Olmayın

Bazı anne ve baba tipleri vardır ki çocuklarına sürekli soru sorar ve onunla ilgilendiklerini düşünürler. Unutmayın ki çocuğa soru sormak demek, onunla sohbet etmek demek değildir. Her çocuk kendisine sürekli soru sorulduğunda kaygı durumu yaşar. Hatta çocuklarda yalanın başlamasının en önemli nedenlerinden birisi budur.