En güzel bebek için En güzel oda

Bebek yolda ve sizin için en güzel dönem başlıyor. Bir tarafta minik yavrunuza kavuşacak olmanın heyecanı, diğer tarafta da onu karşılayacak odanın hazırlanması…

 

Bebeğinizi kucağınıza almak için gün sayarken diğer taraftan da onun odasının hazırlıklarını yapmak çok büyük bir mutluluk.  Yeni gelen bebekle beraber anne ve babanın hayatında yepyeni bir dönem başlar ve daha önceki hayatlarına veda ederler. Bu yeni hayata “merhaba” derken durumun en eğlenceli kısmı da bebeğin odasını hazırlamaktır. Anne ve babayı bu süreçte tatlı bir telaş sarar. Çünkü bebekleri için hem güzel, hem sağlıklı hem de ergonomik bir oda hazırlamak isterler.

Odanın hangi renge boyanacağı, karyola, gardırop ve tekstil ürünlerinin seçimi… Her bebek odası, anne ve baba tarafından ince ince düşünülerek hazırlanır ve kuşkusuz sonuç olarak ortaya en güzel bebek odası çıkar. Ancak bu telaş içinde gözden kaçan bazı noktalar olabiliyor. Bu sebeple biz de yeni anne-baba adayları için küçük bir rehber hazırladık.

Duvarlara özen gösterin

Bebeğinizin odasının duvarları için kullanacağınız malzemeyi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, duvarların hava almasını sağlayacak malzemeler kullanmanız. Tercihinizi rengarenk duvar kağıtlarından yana kullanmak isterseniz, duvarlardan en azından birinin boya olmasına dikkat edin. Ya da duvarların alt kısmını duvar kağıdıyla kaplayıp üst kısımda boya tercih edebilirsiniz.

Kullanacağınız boyanın da doğayla dost, su bazlı bir boya olmasına dikkat edin çünkü bu tip boyalar, boya endüstrisinde standart olarak kullanılan birçok malzemeden arındırılmıştır. Ayrıca boyanın kolay silinebilir olmasına da dikkat edin. Duvar kağıdı seçiminde de dikkat etmeniz gereken noktalar var: Öncelikle vinilduvar kağıtlarından kaçınmaya çalışın. Onlar yerine yenilenebilir kaynaklardan (bambu, rafya, pirinç, keten)elde edilen duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz.

Renk konusuna gelirsek… Duvarların renginin çok sert bir renk olmamasına özen gösterin; pastel tonları tercih edin. Bebeğinizin rahat ve huzurluhissetmesi için sadece duvarlar için değil mobilya ve hatta tekstiller için de yumuşak renkleri seçmenizde fayda var.

Sağlığı için…

•Bebeğinizin odasının zemininin parke zemin olmasını tercih etmenizde fayda var.Üzerine ise, temizlemesi kolay, anti-bakteriyel bir halı serebilirsiniz. Duvardan duvara serilen halılar ise, bebekte alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi, mikrop oluşumuna da çok müsaittir.

•Odada kullandığınız tüm mobilyaların mümkünse ahşap olmasına özen gösterin; metal malzemeden olabildiğince kaçının. Metal malzemeler, etraflarında oluşan manyetik alandan dolayı insanın kendini yorgun hissetmesine ve uykusunun kaçmasına neden olabiliyor.

•Odanın aydınlatması da önemli bir nokta.Bu sebeple öncelikle,olabildiğince bol güneş ışığı alan bir oda seçmelisiniz. Böylece bebeğiniz güneş ışığından bolca faydalanabilir. Ancak uykusunun bölünmemesi için de camlara güneş ışığını engelleyen perdeler asmalısınız. Bebek odasında, çok parlak olmayan ve direkt bebeğin gözüne gelmeyecek,beyaz veya sarı ışık kullanabilirsiniz. Örneğin lambaderler bunun için çok uygun olur.

 

Karyola seçimi

Karyolanın korkuluklarının yuvarlak hatlı olması ve keskin olmaması çok önemli. Korkulukların boyunun ise, bebeğin ayağa kalktığında düşmesini engelleyecek boyda olmasına ve çubuklarının arasının çok fazla geniş olmamasına dikkat etmelisiniz. Korkulukları indirilip-yükseltilebilir olan karyolalar işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca karyoladaki mekanizmaların bebeğiniz tarafından kolayca sökülmeyecek olduğunu da kontrol etmelisiniz.

Karyolanın içine, özellikle anti-bakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş, orta sertlikle bir yatak tercihedebilirsiniz.

 

Güvenlik önlemleri
Bebeğiniz ilk aylarda size muhtaç olarak yatağında yatıyor olacak ancak ilerleyen aylarda hareketleri artacak ve her yeri karıştırmaya başlayacak. Bu sebeple şimdiden bazı güvenlik önlemleri almanızda fayda var:

•Duvara monte edilen aksesuarları, bebeğinizin yatağından olabildiğince uzak olan bölümlere yerleştirin.

•Elektrik tesisatınızın bebeğinizin (günler geçtikçe çocuğunuzun) kolayca ulaşamayacağı yerlerden geçecek şekilde olduğunda emin olun.Ama eğer bunu yaptıramıyorsanız da kapaklı prizler seçebilirsiniz. Ayrıca kablolu elektrik aksamlarının, bebeğinizin kolayca çekemeyeceği şekilde kablolarının saklanmasına özen gösterin.

•Özellikle bebek odasına eşya seçerken mobilyaların tırmanılamayacak boyutlarda olmasına dikkat edin. Aksi takdirde, çocuğunuz, ilk yaşından sonra bunlara rahatlıkla tırmanıp düşebilir.